Lista aktualności Lista aktualności

Wizyta na ścieżce

Dziś zapraszam Cię na spacer,Tam gdzie cisza duszę koi.......

(...) Dziś zapraszam Cię na spacer,Tam gdzie cisza duszę koi,Tam gdzie stresy są bez znaczeń,Czas zatrzymał się i stoi (...)

Tak wierszem Władysława Dzięgały Nadleśnictwo Nidzica zaprasza do spaceru swoją ścieżką edukacyjno-przyrodniczą . Jest ona jedną z atrakcji turystycznych Nadleśnictwa. Przebiega przez część rezerwatu przyrody „Koniuszanka II, stąd jej nazwa. Pozostały obszar, przez który biegnie ścieżka,  25 lat temu w większości był łąką. Teren został jednak opanowany spontanicznie, bez udziału człowieka, przez gatunki leśne: olszę czarną i  brzozę brodawkowatą. Gatunki te zapoczątkowały tworzenie się zbiorowiska leśnego. W pobliżu ścieżki znajduje się grupa dębów uznanych za pomniki przyrody. Są to bardzo stare okazy, ponieważ ich wiek szacuje się  na 300-380 lat .

24 października leśnicy przywitali w tym miejscu grupę trzecioklasistów z Zespołu nr 1 w Nidzicy. Wszyscy razem ruszyli przyrodniczo-dydaktycznym szlakiem. Leśniczy z leśnictwa Jeleń poddał  adeptów testowi prawdomówności. W jednym ze starych dębów znajduje się otwór, który przypomina wejście do drewnianej chaty. Legenda głosi, że kto jest „czystego serca i nie ma nic na sumieniu" wyjdzie z tej próby bez szwanku. Natomiast jeśli we wnętrzu drzewa znajdzie się „gagatek" wówczas dąb otuli kłamczucha i pochłonie na wieki……Grupa zakończyła spacer w pełnym składzie.

Po drodze dzieciaki podziwiały martwy już dąb o nazwie „Kaiser Wilhelm Eiche". Został tak nazwany na cześć niemieckiego cesarza.  Otoczyły go tworząc żywy łańcuch i przekonały się jakie ma imponujące gabaryty. Podczas spaceru, oprócz potężnych, pomnikowych dębów można podziwiać również sosny. Egzemplarz, który można tutaj spotkać zaliczany jest do najokazalszych okazów tego gatunku rosnących na terenie Polski. Jej wiek szacuje się na około 200 lat.

Leśniczy pokazał również „Listy gończe", które dotyczą głównych szkodników leśnych. Zawierają informację o sprawcach, „ich rysopis oraz rodzaje przestępstw". „Trzeciaki" zapoznały się z urządzeniami łowieckimi, rozpoznawały drewno, a przede wszystkim odpoczywały od codziennych szkolnych obowiązków. Kończąc wycieczkę można zacytować kolejny fragment wiersza nidzickiego leśnika, pięknie opisujący ścieżkę przyrodniczą " (...) jest klasą bez kluczy, zniewala, urzeka, zachwyca i uczy (...) ".