Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Bioróżnorodności

22 maja to ogólnoświatowy Dzień Bioróżnorodności

Dnia 20 maja 2015 r. przedstawicielki Nadleśnictwa Nidzica uczestniczyły w konferencji pt." „Bioróżnorodność – nasze życie", której celem tak jak i całego projektu LABORATORIUM PRZYRODY jest wzrost świadomości społecznej nt. różnorodności biologicznej* i jej znaczenia dla zrównoważonego rozwoju. Oprócz delegacji z Nadleśnictwa Nidzica, w konferencji uczestniczyli przedstawiciele innych Nadleśnictw: Parciaki, Kudypy, Wichrowo i Strzałowo. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, studenci UWM w Olsztynie, młodzież z okolicznych gimnazjów i szkół średnich, samorządowcy i nauczyciele.

W ramach projektu LABORATORIUM PRZYRODY w „Garncarskiej wiosce" k. Nidzicy prowadzi się  lekcje  i warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży, organizuje się  wydarzenia promujące bioróżnorodność. W „Rajskim ogrodzie" znajduje się również „Leśny zakątek" z tablicami tematycznymi dotyczącymi edukacji przyrodniczo-leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo Nidzica.

W/w konferencja została zorganizowana z okazji Dnia Różnorodności Biologicznej** obchodzonego 22 maja.

Blok tematyczny otworzył Krzysztof Margol – prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA, który przedstawił prezentację dotyczącą różnorodności biologicznej w „Rajskim Ogrodzie" w Kamionce. Z pasją opowiadał o budowaniu przyjaznej przestrzeni dla motyli mazurskich łąk. Zachęcał do obejrzenia filmów przyrodniczych w jakości 3D, oferowanych przez KINO PRZYRODY, niedawno otwarte w Garncarskiej Wiosce. Pani dr Jolanta Szlachciak z Katedry Zoologii UWM w Olsztynie przedstawiła zagrożenia dla różnorodności biologicznej ze strony gatunków obcych w środowisku wodnym Warmii i Mazur. Biologiczne i ekologiczne znaczenie zadrzewień śródpolnych i przydrożnych to kolejny temat, który podjęła Pani dr Krystyna Kuszewska z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii i biotechnologii UWM  w Olsztynie.

Najbliższy leśnikom okazał się wykład Pana Witolda Szumarskiego emerytowanego pracownika Lasów Państwowych, współtwórcy i wieloletniego opiekuna „Leśnego Arboretum Warmii i Mazur" w Kudypach, honorowego członka Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Olsztynie. Prezentacja dotyczyła walorów przyrodniczych lasów Warmii i Mazur. Zgromadzeni goście mieli okazję zapoznać się z pracą leśników pracujących na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, którzy z zaangażowaniem chronią i pielęgnują zasoby leśne, oczywiście z uwzględnieniem bioróżnorodności.

Konferencję zamknął panel dyskusyjny – „Różnorodność biologiczna obszarów wiejskich", prowadzony przez prelegentów.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli skosztować posiłku zwanego „obiadem z natury" nawiązującego do tematu spotkania.  Zupa krem z pokrzywy, surówka z kwiatami bratka polnego i mniszka okazały się hitem.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca, zwłaszcza 6 czerwca kiedy odbędzie się tam II Bieg Niezapominajki i koncert Mazurki na Mazurach.

*Różnorodność biologiczna oznacza zmienność wewnątrzgatunkową (bogactwo puli genowej) wszystkich żyjących populacji, międzygatunkową (zróżnicowanie gatunków) oraz ponadgatunkową (różnorodność ekosystemów i krajobrazów). Różnorodność biologiczna ma wielkie znaczenie dla zrównoważonego rozwoju. Wpływa na poziom życia ludzi, na ilość i jakość pożywienia, dostarcza ludziom środków używanych w medycynie tradycyjnej i do produkcji leków współczesnych. Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że bioróżnorodność jest wspólnym dziedzictwem ludzkości. Ważną kwestią jest również zwiększenie świadomości o jej znaczeniu dla świata i skutkach zachwiania równowagi pomiędzy gatunkami.

 

**Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej został proklamowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństw. Wcześniej dzień ten obchodzony był 29 grudnia, ale w 2000 r. zmieniono datę na dzień 22 maja, czyli datę wejścia w życie Konwencji o różnorodności biologicznej – umowy międzynarodowej określającej zasady ochrony, pomnażania oraz korzystania z zasobów różnorodności biologicznej.

Według postanowień Konwencji sporządzonej podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro 5 czerwca 1992 roku, konieczne jest zachowanie całego środowiska przyrodniczego, na wszystkich jego poziomach organizacji, czyli zarówno ekosystemów bogatych i zróżnicowanych, jak i ubogich, a także tych elementów, które do tej pory były niedocenione lub nawet świadomie niszczone. Należy zachować bogactwo ekosystemów użytkowanych gospodarczo, w tym tradycyjnych ras i odmian zwierząt hodowlanych oraz roślin użytkowych. Polska ratyfikowała dokument w 1996 roku.